Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Box Type | Autoclave Box |
| Material | Steel, Titanium |
| Size | 3.5 mm to 6.5 mm |
| Lid Type | With Lid |
| Usage Set | Ortho Set |
| Autoclavable | Yes |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Bond Well |
| Finish | Anodized |
| Grade | Medical Grade |
| Country of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
| Box Type | Plain Box |
| Material | Steel, Titanium |
| Size | 10 x 4 x 2 inch |
| Lid Type | With Lid |
| Usage Set | Ortho Set |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Hospital, Clinic |
| Size/Dimension | 3.5 mm to 6.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Finish | Anodized |
| Grade | Medical Grade |
| Country of Origin | India |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Platinum Alunminium |
| Brand | Bond Well |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
| Usage | Hospital |
| Thickness | 5-20 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Box Type | Autoclave Box |
| Material | Steel, Titanium |
| Size | 20 x 10 x 4 inch |
| Lid Type | With Lid |
| Usage Set | Ortho Set |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Hospital |
| Brand | Bond Well |
| Surface Finish | Polished |
| Finish | Anodized |
| Grade | Medical Grade |
| Country of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Box Type | Autoclave Box |
| Material | Steel, Platinum Alunminium |
| Size | 10 x 4 x 2 inch |
| Lid Type | With Lid |
| Usage Set | Ortho Set |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Hospital |
| Size/Dimension | 175 x 76 x 20 |
| Brand | Bond Well |
| Finish | Anodized |
| Grade | Medical Grade |
| Country of Origin | India |
| Surface Treatment | Polishing |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Bond Well |
| Material | Steel, Titanium |
| Shape | Rectangle |
View Complete details