Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 79% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Steel, Titanium |
| Size | 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| No. Of Hole | 7-16 |
| Grade | SS 316 L |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Bondwell |
| Size | 3.5 mm |
| No. Of Holes | 2-15 |
| Material Grade | SS 316 L |
| B232 | 3.5 mm Posterior Medial Proximal Tibial Locking Plate, Right |
| B232.02 | 2 Hole |
| B232.04 | 4 Hole |
| B232.06 | 6 Hole |
| B232.08 | 8 Hole |
| B232.10 | 10 Hole |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Tibia |
| Anatomical Position | Mid-Shaft |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Medial |
| Number Of Holes | 5 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Material | Titanium |
| Thickness | 5-30 mm |
| Shape | T-Shaped |
| Plate Type | Metaphyseal |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Humerus |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Size | 4.5 mm x 11 mm |
| Type | Orthopedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Angled |
| Plate Type | Buttress |
| Application | Orthopedic Implants |
| Thickness | 5-35 mm |
| Material | Stainless Steel, Titanium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Humerus |
| Anatomical Position | Proximal |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Number Of Holes | 3 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Thickness | 5-55 mm |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Straight |
| Plate Type | Reconstruction |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 250 g |
| Surface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Distal Radius |
| Anatomical Position | COMPRESSION |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Medial |
| Number Of Holes | 5 |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-35 mm |
| Shape | Straight |
| Material | Stainless Steel, Titanium |
| Plate Type | Compression |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Orthopedic Implants |
| No of Hole | 3 to 8 hole |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Tibia |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Size | 7-10 mm |
| Thickness | 5-40 mm |
| Shape | Angled |
| Plate Type | Compression |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 316 L |
| Material | Steel, Titanium' |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Number Of Holes | 8 hole |
| Anatomical Location | Radius |
| Plate Type | Locking |
| Anatomical Position | Distal |
| Laterality | Universal |
| Shape | T Shape |
| Brand | Bond Well |
| Length | 8 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Screw Size | 2.7 mm |
| Material | SS , Titanium |
| Packaging Type | Carton Box |
| No of Hole | 1-14 |
We are India's reputed manufacturer, exporter and supplier of orthopedic implants and instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants and Orthopedic Instruments as per ISO 13485:2003 Quality Management System and we have CE and FDA certification for our products which gives you assurance of best quality satisfaction.
Features:
Other Details:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 150 Piece
| Anatomical Location | Femur |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Size | 4.5 mm x 11 mm |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Angled |
| Plate Type | Compression |
| Thickness | 5-40 mm |
| Material | Stainless Steel, Titanium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Implant Type | Bone Plate |
| Profile | Small Fragment |
| Sterility | Non Sterile |
| Usage Bone | Pelvis |
| Indication | Trauma |
| Size | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Surface Finish | Polished |
| Screw Compatibility | 4.5 mm Screws |
| Country Of Origin | India |
| Material Grade | SS 316 L GR-5 |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
| Material | Steel, Titanium |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
| Material | Stainless Steel, Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Number Of Holes | 7-12 hole |
| Size | 4.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-55 mm |
| Material Grade | SS 316 L GR-5 |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
View Complete details
| Material | Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Thickness | 5-30 mm |
| Brand | Bond Well |
| Screw Length | 5 mm to 10 mm |
| Number Of Holes | 5-10 |
View Complete details
| Model Name/Number | B 180 |
| Brand | Bond Well |
| Application | Orthopedic Implants |
| No. Of Hole | 2-16 |
| Material | Steel, Titanium |
| Material Grade | SS 316 L |
View Complete details
| Material | SS, Titanium |
| Size | 4.5 mm |
| Shape | T Shape |
| Number Of Holes | 4-12 |
| Usage | Hospital |
View Complete details
| Model Name/Number | B 180 |
| Size | 2.5 mm to 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Material | Steel,Titanium |
| Length | 20.0 mm to 100.0 mm |
| Surface Finishing | Polished |
View Complete details