Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 79% Response Rate
Send Enquiry
| Material | Steel, Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Usage/Application | Hospital |
| Size | 5-55 mm |
| Brand | Bond Well |
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Usage/Application | Hospital |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Thickness | 5-35 mm |
| Shape | T Shape |
| Brand | Bond Well |
| Material Grade | SS 316 L |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | SS, Titanium |
| Thickness | 5-55 mm |
| Brand | Bond Well |
| Length | 7-12 inch |
| No of Hole | 1-9 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Femur |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Medial |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Size | 4.5 mm |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Material | Steel,Titanium |
| Shape | Straight |
| Plate Type | Compression |
| No. Of Hole | 7-12 hole |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Size | 4.0 mm |
| Shape | Round |
| Surface finish | Polished |
View Complete details
| Type | Orthopaedic Implants |
| Material | Stainless , Steel |
| Grade | SS 316 L |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Holes | 3 holes to 9 holes |
| Usage | hospital |
View Complete details
| Size | 8 x 20 mm 14 x 26 mm |
| Material | Stainless Steel , Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Application | Orthopedic Implants |
| Usage | Hospital |
| Grade | SS 316 L,GR-5 |
Product Description :
Orthopedic Implants Re Cage For Cervical VertaBral Fusion
Features:-
· Durable standards
· Light weight
· Robustness
· Resistance against corrosion
· Functional efficiency
Company Information :.
We are India''s reputed manufacturer, exporter and supplier of orthopedic implants and instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants and Orthopedic Instruments as per ISO 13485:2003 Quality Management System and we have CE and FDA certification for our products which gives you assurance of best quality satisfaction.
Packing & Shipping :
As Per Requirements and Minimum in Shipping Time
More Information :
We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
View Complete details
Product Brochure
| Model Name/Number | B 160 |
| Size | 23 mm to 61 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-55 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Material | SS, Titanium |
| Brand | Bondwell |
| Temperature | 135 deg CSS, Titanium |
| No of Hole | 4 to 15 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 4.5 mm |
| Screw Length | 22 mm |
| Screw Type | Non Locking |
| Screw Material | Titanium |
| Drive Type | Hex |
| Thread Type | Cancellous |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Round |
| Usage | Anterior Cervical |
| Sterility | Non Sterile |
| Length | 10 mm to 65 mm |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-35 mm |
| Length | 12 mm to 15 mm |
View Complete details