Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Implant Type | Bone Screws |
| Application Area | Trauma |
| Material | Steel, Titanium |
| Implant Design | Locking |
| Sterility | Non Sterile |
| Size | 5.0 mm |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Anodized |
| Radiopacity | Radio Marked |
| Certification | ISO 13485 |
| Packaging Type | Pouch Pack |
| Application | Orthopedic Implants |
| Length | 20 mm to 30 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Set
| Instrument Type | Forceps |
| Reusability | Reusable |
| Usage Type | Reusable |
| Material | Steel |
| Brand | BOND WELL |
| Size | 3 mm |
| Surface Finish | Sand Blasted |
| Handle Type | Solid Handle |
| Weight | 50 g |
| Application | Orthopedic Implants |
| Type | Surgical Equipments |
| Length | 150 mm |
| Feature | Reusable |
| Shape | Curved |
| Color | Silver |
| Material Grade | Medical Grade |
| Sterility | Non Sterile |
| Thickness | 1.5 mm |
| Joint Type | Box Joint |
| Fragment Size Type | Standard Fragment |
| Color Code | Silver |
| CE Marking | With CE Marking |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
We Bond Well Ortho Products are India's reputed manufacturer, exporter and supplier of orthopedic implants and instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants and Orthopedic Instruments as per ISO 13485:2003 quality management system and we have CE and FDA certification for our products which gives you assurance of best quality satisfaction.
More Information :-
We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Implant Type | Bone Screws |
| Material | Steel, Titanium |
| Application Area | Trauma |
| Implant Design | Locking |
| Sterility | Non Sterile |
| Shape | Round |
| Size | 3.5 System |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Surface Finish | Anodized |
| Radiopacity | Radio Marked |
| Certification | ISO 13485 |
| Packaging Type | Pouch Pack |
| Application | Orthopedic implants |
| Length | 10 mm to 65 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Implant Type | Bone Screws |
| Material | Steel, Titanium |
| Application Area | Trauma |
| Size | 2.7 mm |
| Implant Design | Locking |
| Sterility | Non Sterile |
| Type | Implantation Equipment |
| Brand | Bond Well |
| Surface Finish | Anodized |
| Radiopacity | Radio Marked |
| Certification | ISO 13485 |
| Packaging Type | Pouch Pack |
| Length | 12 mm to 40 mm |
| Application | Orthopedic Implants |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Screw type | Locking |
| Screw diameter | 3.5 mm |
| Screw length | 40 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Head design | Locking head |
| Size | 2.7 mm, 3.5 mm , 5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thread type | Self tapping |
| Shape | Round |
| Sterility | Non sterile |
| Length | 20 mm to 80 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Screw type | Locking |
| Screw diameter | 3.5 mm |
| Screw length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Head design | Standard head |
| Size | 3.5 mm 4 mm 4.5 mm 6.5 mm |
| Thread type | Cancellous |
| Sterility | Non sterile |
| Application | Orthopedic Implants |
| Brand | Bondwell |
| Usage/Application | Hospital |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Screw type | Cancellous |
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Screw length | 25 mm |
| Material | Steel |
| Head design | Standard head |
| Size | 6.5 mm to 32 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thread type | Cancellous |
| Shape | Round |
| Sterility | Non sterile |
| Length | 32 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Screw length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Thread length | Short thread |
| Head design | Standard head |
| Type | Surgical Type |
| Size | 4.0 mm |
| Brand | Bond Well |
| Cannulation | Non cannulated |
| Shape | Round |
| Drive type | Hex |
| Application | Hospital Clinic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Screw diameter | 6.5 mm |
| Screw length | 35 mm |
| Material | Steel, Stainless Steel |
| Thread length | Short thread |
| Head design | Standard head |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Size | 6.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Cannulation | Non cannulated |
| Drive type | Hex |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Hospital |
| Length | 16 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Screw diameter | 6.5 mm |
| Screw length | 40 mm |
| Material | TITANIUM, Steel |
| Thread length | Full thread |
| Head design | Standard head |
| Brand | Bondwell |
| Cannulation | Non cannulated |
| Drive type | Hex |
| Type | Bond Well |
| Thread Diameter | 6.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Hospital |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Screw length | 40 mm |
| Thread length | Short thread |
| Head design | Standard head |
| Type | Orthopedic Implants |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Cannulation | Cannulated |
| Drive type | Hex |
| Application | Trauma operation |
| Length | 12 mm to 80 mm |
| Material | Titanium/Stainless Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Screw length | 25 mm |
| Material | Mild Steel |
| Thread length | Full thread |
| Head design | Standard head |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Thickness | 4 mm |
| Brand | Bond Well |
| Cannulation | Non cannulated |
| Shape | Round |
| Drive type | Hex |
| Thread Diameter | 4.0 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 20-32 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Screw diameter | 6.5 mm |
| Screw length | 50 mm |
| Material | Steel |
| Thread length | Long thread |
| Head design | Standard head |
| Application | Orthopedic Implants |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Cannulation | Cannulated |
| Shape | Round |
| Thickness | 2.6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Screw length | 40 mm |
| Material | Titanium |
| Thread length | Full thread |
| Head design | Locking head |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Cannulation | Non cannulated |
| Drive type | Hex |
| Application | Orthopedic Implants |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 12 mm to 80 mm |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Titanium/ Stainless Steel |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Round |
| Application | Trauma Operation |
View Complete details