Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Implant Type | Cervical Cage |
| Application Level | Cervical |
| Implant Material | Titanium |
| Usage | SPINE |
| Material | Titanium |
| Surgery Type | Open Surgery |
| Sterility | Non Sterile |
| Brand | Bond Well |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Diameter | 8 mm to 16 mm |
| System Type | Cervical System |
| Implant Finish | Anodized |
| Pack Type | Single Implant |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Length | 20 mm to 30 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Implant Type | Cervical Cage |
| Application Level | Cervical |
| Implant Material | Titanium |
| Usage | Trauma |
| Surgery Type | Open Surgery |
| Sterility | Non Sterile |
| Size | 10-18 mm |
| Brand | Bond Well |
| System Type | Cervical System |
| Implant Finish | Polished |
| Pack Type | Single Implant |
| Thickness | 10-18 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Material | Steel, Titanium |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Weight | 250 g |
| Thickness | 5-25 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
| Implant Type | Monoaxial Screw |
| Application Level | Cervical |
| Implant Material | Titanium |
| Usage | spine |
| Surgery Type | MIS |
| Sterility | Non Sterile |
| Brand | Bond Well |
| System Type | Cervical System |
| Implant Finish | Anodized |
| Pack Type | Single Implant |
| Surface Finishing | Polished |
| Length | 25 mm, 30 mm, 40 mm |
| Material | Steel, Titanium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Implant Type | Spine Implant |
| Application Area | Spine |
| Material | Steel, Titanium |
| Implant Design | Monoblock |
| Sterility | Non Sterile |
| Size | Medium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Surface Finish | Anodized |
| Certification | CE |
| Packaging Type | Pouch Pack |
| Weight | 100-200 g |
| Diameter | 07 mm to 11 mm |
| Length | 7.0 mm, 8.0 mm, 9.0 mm,10 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Implant Type | Lumbar Cage |
| Application Level | Cervical |
| Implant Material | Titanium |
| Material | Titanium |
| Usage | SPINE |
| Surgery Type | Open Surgery |
| Sterility | Non Sterile |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| System Type | Lumbosacral System |
| Implant Finish | Polished |
| Pack Type | Single Implant |
| Material Grade | SS 316 l |
| Weight | 120-200 g |
| Length | 20, 23, 25 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Screw type | ACL |
| Screw diameter | 6.5 mm |
| Screw length | 30 mm |
| Material | Titanium |
| Head design | Standard head |
| Brand | Bond Well |
| Size | 20 to 40 mm |
| Thread type | Cancellous |
| Sterility | Non sterile |
| Shape | Round |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel |
| Brand | Bond Well |
| Diameter | 6 mm |
| Thickness | 55-100 mm |
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Hook Shape |
| Diameter | 45 mm |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Finish | Polished |
| Material Grade | SS 316 L, GR-5 |
| Thickness | 1-10 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Hook Shape |
| Diameter | Up to 45 mm |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
View Complete details
| Material | Steel |
| Working Angle Degree | 4 Degree , 8 Degree , 11 Degree' |
| Material Grade | SS 316 L,GR-5 |
| Brand | Bond Well |
View Complete details
| Size | 35 mm |
| Shape | Round |
| Brand | Bond Well |
| Material | PLA / PLA+Bita TCP |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type Of Surgery | Minimal Invasive Spine Surgery |
| Preferred Mode Of Treatment | Hospitals |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Screw Diameter | 5.5 mm |
| Screw Length | 30 mm |
| Application Level | Lumbar |
| Screw Material | Titanium |
| Thread Type | Self Tapping |
| Rod Diameter | 5.5 mm |
| Material | Titanium |
| Brand | bond well |
| Size | 25 mm to 50 mm |
| Drive Type | Hex |
| Usage | Open Surgery |
| Diameter | 4.5/5.5/6.5 mm |
| Sterility | Non Sterile |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Screw Diameter | 4.5 mm |
| Material | Titanium |
| Screw Length | 50 mm |
| Application Level | Cervical |
| Screw Material | Titanium |
| Thread Type | Self Tapping |
| Head Type | Polyaxial |
| Length | 50MM |
| Diameter | 5.5MM |
| Design | BOND WELL |
| Head Diameter | 5.5MM |
| Rod Diameter | 6.0 mm |
| Drive Type | Hex |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Sterility | Non Sterile |
| Usage/ Application | Hospital |
| Usage | Open Surgery |
| Country of Origin | Made in India |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Screw Material | Titanium |
| Material | Steel, Titanium |
| Head design | Standard head |
| Application Level | Lumbar |
| Brand | Bond Well |
| Screw Diameter | 5.5 mm |
| Screw Length | 35 mm |
| Screw Type | Reduction Polyaxial |
| Thread Type | Dual Thread |
| Surface | Anodized |
| Diameter | 5.5 mm to 6.5 mm |
| Rod Diameter | 5.5 mm |
| Drive Type | Hex |
| Usage | Open Surgery |
| Sterility | Non Sterile |
| Length | 30 mm to 35 mm |
| Weight | 100-200 g |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Number Of Holes | 12 |
| Plate Type | Straight |
| Thickness | 1.5 mm |
| Usage/Application | Medical |
| Size | 1.5 mm |
| Shape | Straight |
| Angle | 90 degree |
| Brand | Bond Well |
| Material | Titanium |
| Length | 120 mm |
| Hole Spacing | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
We Bond Well Ortho Products are India's reputed manufacturer, exporter and supplier of orthopedic implants and instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants and Orthopedic Instruments as per ISO 13485:2003 quality management system and we have CE and FDA certification for our products which gives you assurance of best quality satisfaction.
More Information :-
We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Screw diameter | 7.0 mm |
| Screw length | 40 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Screw type | Interference |
| Thread type | ACL |
| Head design | Standard head |
| Application side | Tibial |
| Model Name/Number | B 174 |
| Brand | Bond Well |
| Size | 7-10 mm |
| Sterility | Non sterile |
| Surface | Anodized |
| Guide wire size | 1.6 mm |
| Length | 20-35 mm |
| Diameter | 7-10 mm |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 450 Piece
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Screw length | 20 mm |
| Material | Mild Steel |
| Thread length | Full thread |
| Head design | Standard head |
| Brand | Bond Well |
| Size | 6.5 mm to 32 mm |
| Thickness | 5-55 mm |
| Cannulation | Cannulated |
| Drive type | Hex |
| Material Grade | SS 316 L, GR-5 |
| Shape | Round |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Screw Material | Titanium |
| Drive Type | Hex |
| Head design | Standard head |
| Screw type | Cancellous |
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Screw length | 25 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thread type | Cancellous |
| Sterility | Non sterile |
| Usage | Anterior Cervical |
| Head Type | Low Profile |
| Material | Steel, Titanium |
| Length | 10-24 mm |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
| Weight | 250 g |
Additional Information:
View Complete details