Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 79% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | T OBLIQUE |
| Anatomical Position | Proximal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Anterior |
| Number Of Holes | 5 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Material | Steel,Titanium |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Thickness | 5-30 mm |
| Brand | Bond Well |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Pack |
| Usage/Application | Hospital |
| Plate Type | Compression |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Tibia |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Thickness | 5-35 mm |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Angled |
| Plate Type | Buttress |
| Surface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Plate Type | Distal radius plate |
| Material | Stainless steel |
| Hole Count | 4 hole |
| Thickness | 2.7 mm |
| Anatomy | Radius ulna |
| Profile | Mini |
| Shape | L Shape |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Size | 4.5 mm |
| Screw Compatibility | 2.7 mm screw |
| Plate Surface | Polished finish |
| Sterility | Non sterile |
| No. Of Hole | 3,4,5 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Plate Type | DCP plate |
| Material | SS Titanium |
| Hole Count | 10 hole |
| Thickness | 5-45 mm |
| Anatomy | Femur |
| Profile | Periarticular |
| Size | 20,125,130,140,145 |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Screw Compatibility | 5.0 mm screw |
| Surface Finishing | polished |
| Plate Surface | Polished finish |
| Sterility | Non sterile |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Titanium |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-30 mm |
| No. Of Holes | 1-8 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
| Implant Type | Lumbar Cage |
| Application Level | Lumbar |
| Implant Material | Titanium |
| Material | Steel, Titanium |
| Usage | SPINE |
| Surgery Type | Open Surgery |
| Sterility | Non Sterile |
| Size | 20 mm, 25 mm, 35 mm, 50 mm |
| Brand | Bond Well |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Usage/Application | Spine System |
| System Type | Lumbosacral System |
| Implant Finish | Polished |
| Pack Type | Single Implant |
| Thickness | 55-100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Anatomical Location | Clavicle |
| Anatomical Position | Diaphyseal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Medial |
| Number Of Holes | P , Q, Y |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-35 mm |
| Shape | Oblique |
| Plate Type | Buttress |
| No. Of Hole | 7-13 hole |
| Material | Steel, Titanium |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 100-200 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Button Material | Titanium |
| Loop Type | Fixed Loop |
| Loop Length | 15 mm |
| Material | Titanium |
| Button Size | 20 mm |
| Suture Material | FiberTape |
| Brand | Bond Well |
| Sterility | Sterile |
| Pack Size | Single Pack |
| Country of Origin | India |
| No. Of Hole | 4 |
| Thickness | 5-30 mm |
| Usage | Hospital Clinic |
| Surface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Plate Type | DCP plate |
| Hole Count | 10 hole |
| Material | Steel,Titanium |
| Thickness | 5-60 mm |
| Anatomy | Radius ulna |
| Profile | dcp |
| Brand | Bond Well |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Screw Compatibility | 3.5 mm screw |
| Plate Surface | Polished finish |
| Sterility | Non sterile |
| No. Of Hole | 1-7 |
| Material Grade | SS 316 L, GR-5 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Plate Type | Reconstruction plate |
| Hole Count | 10 hole |
| Material | Steel, Titanium |
| Thickness | 5-30 mm |
| Anatomy | Radius ulna |
| Profile | Periarticular |
| Model Name/Number | B 160 |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Screw Compatibility | 3.5 mm screw |
| Plate Surface | Polished finish |
| Sterility | Non sterile |
| Grade | SS 316 L |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Distal Radius |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Volar |
| Number Of Holes | 3 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Thickness | 5-35 mm |
| Shape | Oblique |
| Plate Type | Compression |
| Material | Steel, Titanium |
| No of Hole | 1-7 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
| Implant Type | Bone Screws |
| Screw diameter | 4.0 mm |
| Application Area | Trauma |
| Screw length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Implant Design | Non Locking |
| Guide wire size | 1.2 mm |
| Head design | Headed |
| Size | 4.0 mm |
| Type | Surgical Type |
| Thread type | Fully threaded |
| Sterility | Non Sterile |
| Brand | Bond Well |
| Drive type | Hex |
| Surface Finish | Polished |
| Radiopacity | Radio Marked |
| Certification | ISO 13485 |
| Packaging Type | Pouch Pack |
| Application | Hospital Clinic |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 35 mm to 45 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Distal Radius |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Volar |
| Size | 3.5 mm |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Thickness | 5-30 mm |
| Shape | T Shape |
| Brand | Bond Well |
| No. Of Hole | 3-6 |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Bond Well |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 07 mm to 11 mm |
| Length | 7.0 mm, 8.0 mm, 9.0 mm, 10 mm, 11 mm, and 12 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Distal Radius |
| Anatomical Position | Metaphyseal |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Anterior |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Usage/Application | Hospital |
| Thickness | 5-30 Mm |
| Shape | Straight |
| Plate Type | Metaphyseal |
| Material | Steel, Titanium |
| No of Hole | 1-15 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Titanium , Steel |
| Thickness | 3-30 mm |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| No. Of Holes | 1-8 |
| Shape | T Shape |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Type | Orthopaedic Implants |
| Size | 3.5 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bondwell |
| Design | Self Tapping |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 12 mm to 80 mm |
| Surface Finishing | Polished |
View Complete details
| Application | Orthopedic Implants |
| Material | Steel, Titanium |
| Material Grade | SS 316 L |
| Use | Hospital |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Length | 30 to 90 mm |
| Weight | 100-150 g |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details