Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Implant Type | Bone Screws |
| Screw type | Cannulated |
| Application Area | Trauma |
| Screw diameter | 6.5 mm |
| Material | Steel,Titanium |
| Screw length | 65MM |
| Implant Design | Non Locking |
| Head design | Standard head |
| Size | Medium |
| Sterility | Sterile |
| Brand | Bond Well |
| Thread type | Self tapping |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Anodized |
| Radiopacity | Radio Marked |
| Certification | ISO 13485 |
| Packaging Type | Pouch Pack |
| Application | Orthopedic Implants |
| Width | 4.5 mm |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Screw type | Cannulated |
| Screw diameter | 6.5 mm |
| Screw length | 40 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Head design | Standard head |
| Brand | Bond Well |
| Thread type | Partially threaded |
| Sterility | Non sterile |
| Application | Orthopedic Implants |
| Diameter | 8.0 mm |
| Length | 50 mm to 120 mm |
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details