Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Set
| Nail length | 180 mm |
| Nail diameter | 7 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material grade | SS 316L |
| Locking type | Proximal lock |
| Brand | bond well |
| Sterility | Non sterile |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Polished |
| Packaging | Blister pack |
| We are India's reputed manufacturer, exporter, and supplier of orthopedic implants and instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants and Orthopedic Instruments as per ISO 13485:2003 Quality Management System and we have CE and FDA certification for our products which gives you an assurance of best quality satisfaction. |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Nail length | 180 mm |
| Nail diameter | 6 mm |
| Material grade | SS 316L |
| Locking type | Proximal lock |
| Sterility | Non sterile |
| Application | Hip Joint |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Polished |
| Packaging | Blister pack |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Diameter | 6.5 mm to 7.5 mm |
| Length | 210 mm to 300 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Material grade | SS 316L |
| Locking type | Proximal lock |
| Sterility | Non sterile |
| Nail Length | 210 mm to 300 |
| Nail Diameter | 6. |
| Brand | Bondwell |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Polished |
| Packaging | Bulk pack |
| Blade Diameter | 10.5 mm |
| Length | 210 mm to 300 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Material grade | SS 316L |
| Locking type | Proximal lock |
| Sterility | Non sterile |
| Nail Length | 180 mm to 280 mm |
| Model Name/Number | B 129 |
| Nail Diameter | 6 mm to 8 mm |
| Material | Steel |
| Brand | Bondwell |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Polished |
| Packaging | Bulk pack |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details