Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Nail length | 180 mm |
| Material | Titanium |
| Nail diameter | 9 mm |
| Material grade | Titanium |
| Design type | Short PFN |
| Angle option | 135 deg |
| Sterility | Non sterile |
| Brand | Bond Well |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Lag screw dia | 10 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Hip screw dia | 6.5 mm |
| Application side | Universal |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage | Hospital |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Reusability | Reusable |
| Type | Cannulated |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Bond Well |
| Size | 6 mm |
| Length | 150 mm |
| Weight | 50 g |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Shape | Straight |
| Usage/Application | Hospital |
| Material Grade | Medical Grade |
| Thickness | 1.5 mm |
| Fragment Size Type | Small Fragment |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Hospital |
We Bond Well Ortho Products are India's reputed manufacturer, exporter and supplier of orthopedic implants and instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants and Orthopedic Instruments as per ISO 13485:2003 quality management system and we have CE and FDA certification for our products which gives you assurance of best quality satisfaction.
More Information :-
We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Number Of Holes | 6 hole |
| Anatomical Location | Femur |
| Plate Type | Locking |
| Anatomical Position | Proximal |
| Shape | Straight |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 4.5 mm |
| Length | 8 mm |
| Screw Size | 4.5 mm |
| Size | 4.5 mm |
| Material | Titanium Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | hospital |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Anatomical Location | Femur |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-40 mm |
| Shape | Angled |
| Plate Type | Buttress |
| Material | Titanium |
| Weight | 100-250 mm |
| Length | 6-50 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Nail length | 180 mm |
| Nail diameter | 9 mm |
| Material grade | SS 316L |
| Design type | Short PFN |
| Angle option | 135 deg |
| Sterility | Non sterile |
| Thickness | 3-8 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bondwell |
| Lag screw dia | 8 mm |
| Hip screw dia | 6.5 mm |
| Application side | Universal |
| Usage | Hospital |
| Surface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Application bone | Femur |
| Nail length | 340 mm |
| Nail diameter | 10 mm |
| Material grade | SS 316L |
| Locking type | Both end lock |
| Size | 360 mm to 460 mm |
| Application | Orthopaedic Implants |
| Entry point | Proximal tibia |
| Sterility | Non sterile |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Diameter | 9.0 mm, 10 mm, 11 mm, 12 mm |
| Usage | Hospital |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
| Application | Orthopaedic Implants |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Diameter | 9 to 13 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Nail length | 260 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Nail diameter | 9 mm |
| Material grade | Titanium |
| Locking type | Both end lock |
| Entry point | Trochanteric |
| Sterility | Non sterile |
| Model Name/Number | B 139 |
| Brand | Bond Well |
| Application | Orthopaedic Implants |
| Curvature radius | 1500 mm |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Anodized Ti |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Hospital |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Nail diameter | 9 mm |
| Material grade | Titanium |
| Locking type | Dynamic lock |
| Entry point | Trochanteric |
| Sterility | Non sterile |
| Thickness | 5-30 mm |
| Curvature radius | 1600 mm |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Anodized Ti |
| Nail Length | 360 mm to 460 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Nail length | 300 mm |
| Nail diameter | 10 mm |
| Material grade | Titanium |
| Locking type | Dynamic lock |
| Entry point | Trochanteric |
| Sterility | Non sterile |
| Size | 340 mm to 440 mm |
| Model Name/Number | B 130 |
| Thickness | Polished |
| Curvature radius | 1500 mm |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Anodized Ti |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond +Well |
| Usage | hospital |
| Surface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Nail length | 280 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Nail diameter | 10 mm |
| Material grade | Titanium |
| Locking type | Static lock |
| Entry point | Trochanteric |
| Sterility | Non sterile |
| Brand | Bond Well |
| Application | Orthopaedic Implants |
| Curvature radius | 1500 mm |
| Application side | Universal |
| Surface finish | Anodized Ti |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 34 Cm to 45 Cm |
| Weight | 100 g |
| Diameter | 9-12 mm |
View Complete details