Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 79% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Implant Type | Bone Pin |
| Application Area | Trauma |
| Material | Steel, Titanium |
| Implant Design | Non Locking |
| Sterility | Non Sterile |
| Size | 3.5 System |
| Type | Surgical Equipments |
| Application | Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Surface Finish | Polished |
| Radiopacity | Radio Marked |
| Certification | CE |
| Packaging Type | Pouch Pack |
| Diameter | 2.5 x 5.0 mm |
| Length | 2.5 x 5.0 mm |
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Implant Type | External Fixator |
| Application Area | Trauma |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 2.5 mm to 3.5 mm |
| Implant Design | Non Locking |
| Sterility | Non Sterile |
| Brand | Bond Well |
| Application | Orthopaedic Implants |
| Surface Finish | Polished |
| Certification | ISO 13485 |
| Packaging Type | Pouch Pack |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Application | Orthopedic Implants |
| Diameter | 1.0 mm to 3.0 mm |
View Complete details
| Brand | Bond Well |
| Material | Steel, Titanium |
| Thickness | 1-25 mm |
| Weight | 1-25 g |
| Length | 100 mm to 300 mm |
View Complete details
| Material | Stainless , Steel, Titanium |
| Size | 16 mm to 28 mm |
| Brand | Bond Well |
| Shape | RoundBond |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Length (mm) | 100 mm |
| Material | Steel |
| Diameter | 2.5 mm, 3 mm, 3.5 mm, 4 mm, 4.5 mm, 5 mm |
| Head Type | Round |
| Drive Type | Slotted |
| Material Grade | S S 316L |
| Thickness | 5-55 mm |
| Brand | Bondwell |
| Length | 100 mm to 25 mm |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Fixator type | Mini external |
| Application | Orthopaedic Implants |
| Material | Stainless , Steel |
| Rod diameter | 4.5MM |
| Pin diameter | 4 mm |
| Sterility | Non sterile |
| Size | 11 x 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Finish | Polished |
| Number of rods | 1 rod |
| Grade | SS 304 |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Fixator type | Mini external |
| Application | Tibia |
| Material | Steel |
| Rod diameter | 4 mm |
| Pin diameter | 4 mm |
| Sterility | Non sterile |
| Brand | Bond Well |
| Usage type | Single use |
| Finish | Polished |
| Number of rods | 1 rod |
| Surface Finishing | Polished |
| Material Grade | SS 316 L |
| Weight | 50-100 gm |
Additional Information:
View Complete details
| Type | Orthopaedic Implants |
| Material | Steel |
| Brand | Bond Well |
| Length | 150-500 mm |
| Diameter | 11 mm |
View Complete details