Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 79% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Plate Type | DCP plate |
| Hole Count | 6 hole |
| Material | Stainless , Steel |
| Thickness | 4.5 mm |
| Anatomy | Femur |
| Brand | Bond Well |
| Screw Compatibility | 5.0 mm screw |
| Plate Surface | Polished finish |
| Sterility | Non sterile |
| No. Of Hole | 1-5 |
| Application | Orthopedic Implants |
| Length | 78 mm |
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Material | Stainless Steel |
| Reusability | Reusable |
| Brand | BOND WELL |
| Application | Hip Joint |
| Size | 50-100 mm |
| Length | 150 mm |
| Weight | 50 g |
| Shape | Curved |
| Material Grade | Medical Grade |
| Thickness | 2.5 mm |
| Fragment Size Type | Standard Fragment |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Number Of Holes | 4 + 4 holes |
| Usage/Application | Hip |
| Material | Steel, Titanium |
| Plate Type | DHS |
| Shape | Round |
| Locking System | Non-Locking |
| Patient Age Group | Adult |
| Brand | Bond well |
| Angle | 135 degree |
| Barrel Length | 38 mm |
| Length | Long |
| Thickness | 5 mm |
| No. Of Holes | 4 hole , 5hole, 6 hole , 7 holes, 8 hole, 9 hole , 10 hole |
| Application | Orthopedic Implants |
| Usage | Hospital |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond well |
| No. Of Hole | 1-4 |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage | Hospital |
View Complete details