Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 79% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Femur |
| Anatomical Position | Proximal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Dorsal |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-30 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Shape | Curved |
| Plate Type | Metaphyseal |
| No. Of Hole | 7-15 holes |
| Material | Steel, Titanium |
| Packaging | Separately |
Additional Information:
View Complete details
| Anatomical Location | Tibia |
| Anatomical Position | Proximal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Material | Steel,Titanium |
| Thickness | 5-25 mm |
| Brand | Bondwell |
| Shape | Curved |
| Usage | Hospital |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Humerus |
| Anatomical Position | Proximal |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Medial |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Angled |
| Plate Type | Compression |
| Application | Hospital Clinic |
| Feature | Disposable |
| Material | Stainless Steel, Titanium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 150 Piece
| Anatomical Location | Femur |
| Anatomical Position | Metaphyseal |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Dorsal |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 5.0 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Angled |
| Thickness | 5-35 mm |
| Plate Type | Compression |
| Surface Finishing | polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hospital |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Femur |
| Anatomical Position | Diaphyseal |
| Anatomical Side | Universal |
| Number Of Holes | 8 holes |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Model Name/Number | B 150 |
| Material | Steel, Titanium |
| Size | 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Curved |
| Plate Type | Compression |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Number Of Holes | 5 hole |
| Plate Side | Left |
| Locking Type | Non-Locking |
| Material | Steel |
| Thickness | 5-25 mm |
| Length | 125 mm |
| Brand | Bond Well |
| Hole Spacing | 9 mm |
| Hole Size | 4.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | 316L |
| No. Of Hole | 7-15 holes |
| Plate Type | L Buttress |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Titanium,Steel |
| Brand | Bond Well |
| Application | Orthopedic Implants |
| Size | 3.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Hospital |
| Grade | SS 316 L, GR-5 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Humerus |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Dorsal |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Material | Titanium,Steel |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-30 mm |
| Application | Orthopedic Implants |
| Shape | Straight |
| Plate Type | Reconstruction |
| Size | 3.5 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Anatomical Location | Tibia |
| Anatomical Position | Metaphyseal |
| Anatomical Side | Universal |
| Anatomical Approach | Anterior |
| Number Of Holes | 6 |
| Screw Hole Diameter | 4.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Usage/Application | Hospital |
| Shape | Straight |
| Plate Type | Metaphyseal |
| Size | 4.5 mm |
| Material | Steel, Titanium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Plate Type | Dynamic Plate |
| Plate Length | 30 mm |
| Plate Material | Titanium |
| Level Count | Single Level |
| Compatible Screw Dia | 4.0 mm |
| Plate Thickness | 2.2 mm |
| Brand | bond well |
| Size | 12,14,16,18,20,25 mm |
| Thickness | 5-25 mm |
| Plate Design | Anatomical |
| Locking Mechanism | Self Locking |
| Sterility | Non Sterile |
| Material | Steel, Titanium |
| Usage | Hospital |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3.5 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 1-3 mm |
| No. Of Holes | 5-15 |
| Material | Titanium Steel |
| Usage | Hospital |
View Complete details
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Number Of Holes | 12 |
| Shape | Y Shape |
View Complete details