Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Capacity | 1 L |
| With Lid | Yes |
| Autoclave Safe | Yes |
| Dimensions (L x W) | 250 x 150 mm |
| Tray Size | 250 x 150 mm |
| Color | Blue |
| Thickness | 0.10 mm |
| Shape | Rectangular |
| Perforation Type | Non Perforated |
| Usage/Application | Hospital |
| Instrument Holder | Silicone Mat |
| Usage | Ophthalmic |
| Application Area | Ophthalmic |
| Sterilization Method | Steam |
| Brand | Bond Well |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Component Type | Pressure Gauge |
| Material | Plastic & Rubber |
| Capacity | 1 L |
| Compatible Autoclave | Horizontal |
| With Lid | Yes |
| Autoclave Safe | Yes |
| Operating Pressure | 1 bar |
| Dimensions (L x W) | 250 x 150 mm |
| Operating Temperature | 121 °C |
| Tray Size | 250 x 150 mm |
| Color | Blue |
| Mounting Type | Flanged |
| Type | Ophthalmic Instrument |
| Usage | Hospital |
| Application | Ophthalmic Instrument |
| Brand | Bond Well |
| Feature | Disposable, Reusable |
| Perforation Type | Fully Perforated |
| Voltage Rating | 110 V |
| Instrument Holder | Silicone Mat |
| Power Rating | 500 W |
| Size | 3/8 inch |
| Application Area | Ophthalmic |
| Sterilization Method | ETO |
| Automation Grade | Manual |
| Condition | New |
| Categories | Medical , Clinical |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Usage/Application | hospital |
| Brand | bond well |
| Size | 8.0"x5.0"x0.75" |
| Thickness | 5-25 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 450 mm |
| Diameter | 1.5 mm to 4.0 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic And Rubber |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Hospital |
| Brand | Bond Well |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Separately Packed. |
| Usage | Hospital |
| Brand | Bond Well |
| Feature | Reusable |
| Available Grade | SS 316 L |
| Width | 11 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | hospital |
| Material | BackMedium Trays (Bondwell) |
| Thickness | 5-25 mm |
| Brand | Bond Well |
| Size | 9.5"x 5.25"x 1.5" |
| Diameter | 1.5 mm to 4.0 mm 5-25 mm |
Additional Information:
View Complete details