Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Anatomical Location | Tibia |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Medial |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Number Of Holes | 5 holes to 13 holes |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-55 mm |
| Shape | Straight |
| Plate Type | Compression |
| Size | 3.5 mm |
| Material | Steel, Titanium |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Number Of Holes | 8 hole |
| Anatomical Location | Humerus |
| Plate Type | Locking |
| Anatomical Position | Distal |
| Shape | L Shape |
| Brand | Bond Well |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 3.0 mm |
| Screw Size | 3.5 mm |
| No. Of Hole | 4,6,8,10,12 |
| Material | Steel, Titanium |
| Material Grade | S S 316L, TITANIUM GR.5 |
| Weight | 100-150 g |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Anatomical Location | Distal Radius |
| Anatomical Position | Distal |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Anatomical Approach | Volar |
| Number Of Holes | 3 |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Oblique |
| Plate Type | Locking Plate |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Anatomical Location | Clavicle |
| Plate Type | Locking |
| Plate Direction | Right |
| Anatomical Side | Left & Right |
| Number Of Holes | 4-7 hole |
| Anatomical Position | Proximal |
| Anatomical Approach | Lateral |
| Screw Diameter | 3.5 mm |
| Screw Hole Diameter | 3.5 mm |
| Shape | Angled |
| Material | Stainless Steel 316L |
| Brand | Bondwell |
| Hole Spacing | 12 mm |
| Bone Type | Clavicle |
| Screw Size | 3.5 mm |
| Plate Design | Hook |
| Material Grade | SS 316 L |
| Length | 150-250 mm |
| Thickness | 5-45 mm |
| Width | 5-45 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Shape | Straight |
| Number Of Pieces | 4 pieces |
| Instrument Function | Extractor |
| Brand | Bond Well |
| Nail Design | Intramedullary |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Hospital |
| Type | Surgical Equipments |
| Feature | Reusable |
| Length | 150 mm |
| Weight | 50-100 gm |
| Diameter | 2-4 mm |
| Nail Type | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Locking Mechanism | Locking |
| Shape | Straight |
| Size | 3.5 mm to 4.5 mm |
| Brand | BOND WELL |
| Thickness | 3.5 mm |
| Length | 60 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Hole Spacing | 12 mm |
| Plate Type | One Third Tubular |
| Number Of Holes | 4 to 12 mm |
| Material | Steel, Titanium |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel,Titanium |
| Brand | Bond Well |
| Weight | 100-250 g |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Plastic Pouch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 600 Piece
Product Brochure
| Number Of Holes | 3-10 |
| Locking System | Locking |
| Anatomical Application | T BUTTRESS |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 5-55 mm |
| Length | 140 mm |
| Hole Spacing | 8 mm |
| Shape | T |
| Plate Type | Buttress |
| Material | Polished |
| Finish | Polished |
| Weight | 100-250 g |
Additional Information:
View Complete details