Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
| Material | Steel, Titanium |
| Type | Surgical Type |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Bond well |
| Length | 12 mm to 20 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Head Size | 41 mm |
| Stem Material | Stainless Steel |
| Fixation | Cementless |
| Liner Material | UHMWPE |
| Neck Option | Standard Neck |
| Collar Type | Collared |
| Material | Stainless ,Steel |
| Articulation | Monoblock |
| Sterility | Non Sterile |
| Indication | Fracture Neck Femur |
| Brand | Bond Well |
| Usage | Hospital |
| Thickness | 5.5 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Head Size | 47 mm |
| Stem Material | Stainless Steel |
| Fixation | Cementless |
| Liner Material | UHMWPE |
| Neck Option | Standard Neck |
| Collar Type | Collared |
| Material | Stainless, Steel |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Usage/Application | Hospital |
| Articulation | Monoblock |
| Sterility | Non Sterile |
| Indication | Fracture Neck Femur |
| Brand | Bond Well |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5.5 mm |
| Material Grade | SS 316 L, GR--5 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Head Size | 51 mm |
| Stem Material | Stainless Steel |
| Fixation | Cementless |
| Size | 37 mm to 57 mm |
| Liner Material | UHMWPE |
| Neck Option | Standard Neck |
| Collar Type | Collared |
| Material | Stainless, Steel |
| Articulation | Monoblock |
| Sterility | Non Sterile |
| Indication | Fracture Neck Femur |
| Brand | Bond Well |
| Material Grade | SS 316 L |
| Thickness | 5-5 mm |
| Surface | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Barrel angle | 135 deg |
| Screw length | 80 mm |
| Material | Titanium |
| Plate holes | 5 hole |
| Plate length | 38 mm |
| Brand | Bond Well |
| Thickness | 3-5 mm |
| Set content | Only screw |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 25 to 50 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Barrel angle | 135 deg |
| Screw length | 80 mm |
| Material | SS, Titanium |
| Plate holes | 3 hole |
| Plate length | 38 mm |
| Size | 8.0 mm |
| Brand | Bond well |
| Length | 10-12 mm |
| Thickness | 2-4 mm |
| Set content | Only screw |
| Bone side | Universal |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Plastic Steralization Tray and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details