Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Implant Type | Conventional |
| Design Type | 2 Piece Immediate Loading |
| Shape | Tapered |
| Size | 3.5 mm |
| Brand | Noris |
| Material | Titanium |
| Types Of Implant | Single Tooth Replacements |
| Body Design | Thread |
| Surface Of The Implant | Coated |
| Packaging Type | Sterile Blister |
| Usage/Application | Hospital |
| Diameter | 3.5 mm |
| Coating | Anodized |
| Application Type | Dental |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Implant Type | Basal |
| Design Type | Single Piece |
| Shape | Tapered |
| Size | 3.5 mm |
| Brand | BOND WELL |
| Length | 13 mm |
| Material | TITANIUM |
| Types Of Implant | Single Tooth Replacements |
| Body Design | Thread |
| Surface Of The Implant | Smooth |
| Packaging Type | Sterile Blister |
| Usage/Application | Clinical |
| Diameter | 3.5 mm |
| Coating | Anodized |
| Application Type | Dental |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants Dental Implant and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Implant Type | Basal |
| Design Type | Single Piece |
| Shape | Tapered |
| Size | 3.5 mm |
| Material | Titanium |
| Length | 13 mm |
| Brand | bond well |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | 1 pcs |
| Types Of Implant | Single Tooth Replacements |
| Model Name/Number | bond well |
| Body Design | Thread |
| Surface Of The Implant | Smooth |
| Color | greay |
| Weight | 0.100 |
| Diameter | 3.5 mm |
| Coating | Anodized |
| Application Type | Dental |
| Country of Origin | Made in India |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants, Dental Implant and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
| Shape | Tapered |
| Implant Type | Zygomatic |
| Types Of Implant | Basal |
| Implant Design | Compressive |
| Type | Zygomatic Implants |
| Implant Structure | Screw |
| Number Of Pieces | 1 |
| Apex Structure | Tapered |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Bondwell |
| Material | Titanium |
| Packaging Type | Sterile Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 3.5 mm - 5 mm |
| lenth | 12 mm - 35 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Shape | Tapered |
| Implant Type | Zygomatic |
| Types Of Implant | Zygomatic |
| Implant Design | Screw-Shaped |
| Type | Subperiosteal Implants |
| Implant Structure | Screw |
| Number Of Pieces | 1 |
| Apex Structure | Tapered |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Bondwell |
| Material | Titanium |
| Packaging Type | Sterile Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 3.5 mm - 5 mm |
| lenth | 12 mm - 35 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Application Type | Single Crown |
| Abutment Type | Straight |
| Shape | Tapered |
| Connection Type | Hex Xcem |
| Brand | Bondwell |
| Material | Titanium |
| Packaging Type | ETO Sterilized |
| Usage/Application | Hospital |
| Grade | Grade 5 |
| Joining Torque | 20 ncm |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 3.5 mm - 5 mm dia |
| lenth | 12 mm to 35 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Type | Surgical |
| Kit Contains | Drills |
| Sterilization Status | ETO Sterilized |
| Sterilization Type | ETO Sterilized |
| Size | 3.5 mm |
| Implant Design | Root Form |
| Brand | BOND WELL |
| Dimensions | 8 x 18 x 18 mm |
| Material | Titanium |
| Types Of Implant | Multiple Tooth Replacements |
| Surface Of The Implant | Smooth, Coated |
| Weight | 140 g |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Sterile Pack |
| Packaging Size | Single Use |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Shape | Tapered |
| Implant Type | Zygomatic |
| Implant Design | Compressive |
| Implant Structure | Screw |
| Number Of Pieces | 3 |
| Apex Structure | Tapered |
| Brand | Bondwell |
| Types Of Implant | Single Tooth Replacements |
| Body Design | Thread |
| Material | Grade 5 Titanium |
| Surface Of The Implant | Coated |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Sterile Box |
| Size | 3.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
| Application Type | Anterior |
| Abutment Type | Multi Unit |
| Shape | Conical |
| Connection Type | Morse Taper |
| Brand | Bondwell |
| Material | Titanium |
| Packaging Type | ETO Sterilized |
| Usage/Application | Hospital |
| Coating | Anodized |
| Grade | Grade 5 |
| Joining Torque | 20 ncm |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 3.5 mm - 5 mm |
| lenth | 12 mm - 35 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Instrument Type | Driver |
| Power Type | Manual |
| Brand | BOND WELL |
| Coating | Uncoated |
| Reusability | Reusable |
| Model Name/Number | BOND WELL |
| Usage/Application | Clinical |
| Voltage | 110 V |
| Sterilization Status | Non-Sterile |
| Frequency | 25 kHz |
| Automation Grade | GR.5 |
| Grade | TITANIUM GR.5 |
| Country of Origin | Made in India |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Other Details:We have a huge range of Orthopedic Product covering hip, Knee and shoulder implants, external Fixation, spinal and Trauma Implants, hip Spacers, Knee spacers, Maxillofacial Implants and Instrumentation and Nailing Systems for all the above Areas.
Additional Information:
View Complete details