Odhav Industrial Estate, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BTWPS3311J1ZA
Call 08047812540 79% Response Rate
Send Enquiry
| Thickness | 5-55 mm |
| Material | Steel |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Round |
| Length | 20/32 mm |
| Application | Hospital Clinic |
View Complete details
| Brand | Bond Well |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Orthopedic Implants |
| Shape | Round |
| Diameter | 1.0 mm to 3.0 mm |
| length | 110 mm |
View Complete details
| Application | Orthopedic Implants |
| Size | 4.0 mm |
| Thickness | 5-55 mm |
| Material | Steel |
| Brand | Bond Well |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Length | 150 mm |
| End Type | Both sharp |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Non sterile |
| Wire Type | Smooth |
| Brand | Bond Well |
| Packaging Type | Individual pack |
| Application | Orthopedic Implants |
| Material Grade | Orthopedic Implants |
| Diameter | 4.5 to 6 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Straight |
| Application | Hospital Clinic |
| Grade | SS 316 L |
| length | 25 mm to 120 |
| diameter | 6.5 mm |
View Complete details
| Material | Steel |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Round |
| Application | Orthopedic Implants |
| Grade | SS 316 L |
View Complete details
| Application | Orthopedic Implants |
| Size | 3.5 mm 4 mm 4.5 mm 6.5 mm |
| Material | Stainless steel |
| Shape | Round |
| Brand | Bondwell |
| Usage/Application | Hospital |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| End Type | Trocar sharp |
| Diameter | 2.5 mm, 3 mm, 3.5 mm, 4 mm, 4.5 mm, 5 mm |
| Length | 100 mm to 250 mm |
| Material | Steel, Titanium |
| Pin Type | Smooth |
| Sterility | Non sterile |
| Brand | Bond Well |
| Packaging Type | Individual pack |
| Application | Orthopedic implants |
| Material Grade | SS 316 l |
| Grade | GR-5 |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Steel |
| Brand | Bond Well |
| Shape | Round |
| Length | 100 mm to 300 |
| Application | Hospital |
| Material Grade | SS 316 L, GR-51-5 |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Steel, Titanium |
| Type | Orthopaedic Implants |
| Size | 25 mm to 40 mm |
| Brand | Bond Well |
| Finishing | Polished |
| Length | 35 mm to 45 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 5.5 mm |
| Screw Length | 50 mm |
| Application Level | Cervical |
| Screw Material | Titanium |
| Thread Type | Self Tapping |
| Head Type | Polyaxial |
| Material | Titanium gr. 5 |
| Length | 10.0 mm to 30.0 mm |
| Application | Hip Joint, Orthopaedic Implants |
| Brand | Bond Well |
| Rod Diameter | 6.0 mm |
| Diameter | 4.5 mm |
| Drive Type | Hex |
| Sterility | Non Sterile |
| Usage | Open Surgery |
We are India's Reputed Manufacturer, Exporter, And Supplier Of Orthopaedic Implants And Instruments. We are manufacturing Best Quality Orthopedic Implants And Orthopedic Instruments As Per ISO 13485:2003 Quality Management System And We Have CE And FDA Certification For Our Products Which Gives You An Assurance Of Best Quality Satisfaction.
Features:
Additional Information:
View Complete details